Příčiny a rizikové faktory jdou ruku v ruce s příčinami a rizikovými faktory kardiovaskulárních chorob.
Četnost výskytu neschopnosti dosáhnout erekce a problémů s prostatou obecně závisí na věku mužů, z toho lze vyvodit (a bylo potvrzeno mnoha studiemi), že se riziko zvyšuje s věkem, s vysokým rizikem u mužů nad 65 let. Je zajímavé, že tento nárůst výskytu se zdá být nejčastější u mužů pracujících ve zdravotnictví (zdravotnický personál a lékaři). Před 40 lety byly poruchy erektilní dysfunkce vzácné a vyskytovaly se přibližně u 4 % mužů, ale v posledních 70 letech se tento problém rozrostl a nyní postihuje asi 50 % mužské populace.
Mezi rizikové faktory onemocnění prostaty patří vysoký krevní tlak, chronický stres, obezita, dyslipidémie a nedostatek fyzické aktivity, díky čemuž jsou tato rizika velmi podobná kardiovaskulárním onemocněním. Ve skutečnosti je erektilní dysfunkce v důsledku onemocnění prostaty často srovnávána s kardiovaskulárním onemocněním, protože u obou způsobuje blokaci a zúžení tepen. Arterie v prostatě mají velmi malý průměr v porovnání s tepnami v kardiovaskulárním systému, a proto je velmi pravděpodobné, že člověk, který má problémy s prostatou a erekcí, má také problém s kardiovaskulárním systémem. Okamžité přijetí vhodných opatření může zabránit výskytu budoucích komplikací a zdravotních problémů.
Nepřítomnost, nedostatečná intenzita nebo příliš krátká erekce při pohlavním styku může značit onemocnění prostaty, které může vést k erektilní dysfunkci. Jak již bylo zmíněno, onemocnění prostaty způsobuje erektilní dysfunkci u téměř 50% mužů ve věku nad 40 let (jak uvádí několik studií), kteří měli více či méně projevené problémy s prostatou a potíže s dosahováním silné a zdravé erekce.
Některé studie odhalily, že existuje souvislost mezi velkým počtem případů kardiovaskulárních problémů, předčasnou úmrtností a muži trpícími onemocněními prostaty, kteří nejsou schopni vytvořit erekci. Například v průběhu šestiletého výzkumu bylo prokázáno, že erektilní problémy zvyšují riziko kardiovaskulárních problémů o 44 %, mozkové příhody o 39 %, 62 % infarktu myokardu způsobující riziko úmrtí o 25%.
Pokud vezmeme v úvahu všechno uvedené výše, můžeme vidět, že je velmi užitečné pro muže nad 40 let mít pravidelné kontroly, které umožní včasnou detekci a léčbu. To platí zejména pro muže, kteří již prodělali některé z výše uvedených rizikových faktorů nebo si všimli, že jejich erekce není dostatečně silná pro normální pohlavní styk.
Je užitečné vyplnit dotazník IIEF 5 (test používaný k výpočtu mezinárodního erektilního indexu), který se skládá z pěti (5) otázek týkajících se erektilní funkce za období posledních šesti (6) měsíců. Každá odpověď je hodnocena mezi jedním (1) a pěti (5) body, je-li skóre nižší než 21, doporučuje se provést další analýzu, která se skládá z hormonálních vyšetření (celkový testosteron, FHS, LH, estradiol, TSH a prolaktin). ) a v některých případech elektronická neurografie nebo dopplerovská sonografie. Jedná se o test, který dokáže zhodnotit erektilní funkci a poskytnout informace o tom, zda je erektilní dysfunkce způsobena onemocněním prostaty. Tento test se provádí vstřikováním alprostadilu do cospus cavernosum, aby se zajistil kýšený náhled na erektilní funkci a zabránilo se komplikované diagnostické léčbě.
Podívejte se, jaké jsou příčiny toho, že nedosáhnete zdravou a pevnou erekci